Zjawa IV

zjawa4 20161216„Zjawa IV” wkrótce wróci do Polski

– Jeśli warunki pogodowe nie zmienią się na gorsze, w czwartek rano „Zjawa IV” dotrze do portu w Darłowie – informuje harcmistrz Rafał Klepacz z Centrum Wychowania Morskiego ZHP. Operacja sprowadzenia uszkodzonego jachtu rozpoczęła się w niedzielę 19 marca, a jej najważniejszy etap zaplanowano na wtorek i środę.

Do duńskiego portu Dragør w niedzielę wypłynął holownik „Ikar”. Jego zadaniem jest dostarczenie pontonu, który posłuży do transportu „Zjawy”. Z kolei w poniedziałek 20 marca z Gdyni wyjechała ekipa techniczna CWM ZHP, która załaduje jacht i przygotuje go do transportu przez Bałtyk.

– We wtorek holownik wejdzie do duńskiego portu – informuje Rafał Klepacz. – Na ten sam dzień zamówiliśmy dźwig, który przeniesie „Zjawę” na ponton. Musimy przygotować pole ładunkowe, pasy do mocowania jachtu. To potrwa parę godzin, a w środę rano ładunek wyruszy do Darłowa. Jeśli wszystko będzie przebiegać zgodnie z planem, „Zjawa” spodziewana jest w Darłowie w najbliższy czwartek. Oczywiście, jesteśmy przygotowani na to, że z przyczyn niezależnych od nas zakończenie operacji może się opóźnić. Początkowo sądziliśmy, że wszystko potrwa co najmniej tydzień, ale teraz prognozy pogody na najbliższe dni wskazują, że możliwe jest szybsze przeprowadzenie całej akcji i postaramy się to wykorzystać.

5 grudnia ubiegłego roku „Zjawa IV” weszła na mieliznę niedaleko przylądka Falsterbo, w wyniku czego nastąpiło znaczne uszkodzenie prawie 70 procent poszycia lewej burty. Załogę jachtu ewakuowano przez statek szwedzkiego SAR, a sam jacht 16 grudnia 2016 roku został podniesiony z mielizny i przetransportowany do Dragør koło Kopenhagi. Jak dotąd zimowe sztormy na Bałtyku uniemożliwiały sprowadzenie jachtu do Polski. Podjęto się tego teraz, kiedy pogoda się ustabilizowała.

Źródło: zeglarski.info.