Mistrzostwa Polski Skuterów Wodnych

Gdańszczanie zgarniają pulę podczas Mistrzostw Polski Skuterów Wodnych

W sobotę 03.09.2011 podwarszawski Zalew Zegrzyński zamienił się w arenę zmagań czołówki polskich sterników skuterów wodnych. Widzowie poczuli i zobaczyli z bliska ogromną moc, adrenalinę i dużą dawkę sportowej rywalizacji.

Zawody w Zegrzu były piątą i ostatnią Eliminacją Mistrzostw Polski. Wyniki decydowały więc o podziale medali. Gdański klub GKS Jet Ski Team wystawił zawodników w 3 klasach – Runabout Lady (RL), Runabout Stock (RS) oraz Runabout Open (RO).

Rywalizacja w klasie Runabout Lady odbiła się szerokim echem w światku motorowodniaków, ponieważ panie na skuterach wodnych rywalizowały po raz pierwszy w historii. Pierwszą Mistrzynią Polski w klasie RL została Gdańszczanka Ewelina Sasin. O dramaturgii zmagań świadczy fakt, iż zawodniczka GKS Jet Ski Team po 4 eliminacjach zajmowała 3 miejsce. Zwycięstwo w Zegrzu pozwoliło Ewelinie wyprzedzić w klasyfikacji generalnej 2 warszawianki z Jet Sport – Renatę Indę i Alicję Grabowską. Rywalizacja w Mistrzostwach Poslki wymaga od wszystkich zawodników umiejętności ujarzmienia silników o ogromnej mocy. Ewelina wywalczyła złoto płynąc na skuterze Kawasaki Ultra 300X. Zielona „kawa” jest obecnie jednym z najmocnijeszych seryjnych skuterów wodnych na świecie o mocy 300 koni mechanicznych! Filigranowe zawodniczki płynące ponad 100 km/h przy akompaniamencie ryku silników stały się celem wielu fotoreporterów.

W klasach RS (skutery seryjne) oraz RO (klasa dopuszczająca szereg modyfikacji zwiększających moc silników) GKS Jet Ski Team reprezentował Mateusz Stańczyk – wielokrotny medalista Mistrzostw Polski oraz drugi Wicemistrz Świata z USA 2010. Gdańszczanin startuje aktualnie na takiej samej maszynie jak Ewelina Sasin – Kawasaki Ultra 300X. Mateusz nie dał szans rywalom w klasie RS i wywalczył złoto wygrywając wszystkie eliminacje, w których startował. W klasie RO zdobył srebrny medal, ustępując jedynie Andrzejowi Wiśniewskiemu z klubu Black Shadows Team z Ełku. Drugie miejsce na podium w RO należy uznać za ogromny sukces, ponieważ przeciwnicy Mateusza używali maszyn o mocy znacznie wiekszej niż 300 koni mechanicznych jego Kawasaki.

Gdańszczanie na zielonych Kawasaki wywalczyli 2 złote medale i jedno srebro. Zawodnicy trenują pod czujnym okiem Zbigniewa Stańczyka – najbardziej utytułowanego zawodnika w historii polskiej dyscypliny skuterów wodnych. Kolejnym celem są Mistrzostwa Świata w USA, które odbędą się za niecały miesiąc.